مدیریت مالیمدیریت کسب و کار

بهترین روش های تایید شده و کارآمد برای افزایش مشتری در کسب و کار

در دنیای تجارت که امروزه به شدت رقابتی شده است، جذب و حفظ مشتریان برای موفقیت هر کسب و کاری حیاتی است. با این حال، فرآیند جذب و حفظ مشتری می تواند برای افراد بسیاری چالش برانگیز باشد، به ویژه برای مشاغل کوچک و متوسط. با توجه به کسب و کارهای زیادی که در بازار برای جلب توجه مشتریان با یکدیگر رقابت می کنند، داشتن یک استراتژی برای افزایش جذب و حفظ مشتری ضروری است. در این مقاله به تعدادی از بهترین روش های اثبات شده و کارآمد برای افزایش مشتری در کسب و کارهای مختلف می پردازیم.

از پلتفرم های رسانه های اجتماعی استفاده کنید

استفاده از پتانسیل شبکه های اجتماعی در جذب مشتری

پلتفرم های رسانه های اجتماعی به ابزاری ضروری برای کسب و کار هایی تبدیل شده اند که به دنبال روش های افزایش مشتری هستند. با میلیاردها نفری که از پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و یوتیوب استفاده می کنند، ارتباط با مشتریان احتمالی آسان تر است. از رسانه های اجتماعی می توان به روش های مختلفی برای جذب و حفظ مشتریان استفاده کرد، از جمله:

 • ایجاد محتوای جذاب که متناسب با مخاطب هدف شما باشد
 • تبلیغات در رسانه های اجتماعی ای که جمعیت خاصی را مورد هدف قرار می دهند
 • جذب فالوور های وفادار و تعامل منظم با آن ها
 • استفاده از اینفلوئنسر های رسانه های اجتماعی برای برندینگ

اجرای برنامه بر پایه بازاریابی ویروسی یا وایرال

بازاریابی ویروسی

برنامه های بازاریابی ویروسی یا وایرال یکی از بهترین روش های جذب مشتری است. برنامه های وایرال با تشویق مشتریان فعلی به منظور معرفی دوستان و خانواده خود به استفاده از محصولات یا خدمات کسب و کار شما کار می کنند. مشتریان در ازای معرفی، پاداشی مانند تخفیف، محصول یا خدمات رایگان دریافت می کنند. برنامه های وایرال مفیدند زیرا مردم دوست دارند به توصیه های افرادی که می شناسند اعتماد کنند. شما با دادن پاداش، مشتریان فعلی خود را تشویق می کنید تا در مورد کسب و کار شما اطلاعاتی را منتشر کنند که می تواند منجر به جذب مشتریان جدید شود.

برنامه های بازاریابی ویروسی، یک روش موثر برای کسب و کارها برای جذب و افزایش مشتری جدید است.

چگونه یک برنامه بازاریابی ویروسی موفق را اجرا کنیم؟

مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید: قبل از اینکه بتوانید یک برنامه وایرال موثر ایجاد کنید، باید مخاطب هدف خود را بشناسید. مشتریان فعلی شما چه کسانی هستند و چه نوع افرادی بیشتر در آینده مشتری خواهند شد؟ با درک مخاطبان هدف خود و تعیین پرسونای مشتری، می توانید یک برنامه وایرال ایجاد کنید که مطابق با علایق و نیاز های آن ها باشد.

اهداف و مقاصد مشخصی را تعیین کنید: می خواهید با برنامه وایرال خود به چه چیزی برسید؟ آیا می خواهید فروش را افزایش دهید، سرنخ ایجاد کنید یا افزایش وفاداری مشتری برایتان مطرح است؟ با تعیین اهداف و مقاصد واضح، می توانید موفقیت برنامه وایرال خود را اندازه گیری کنید و در صورت نیاز تنظیمات و تغییراتی را اعمال کنید.

برنامه وایرال خود را تبلیغ کنید: هنگامی که برنامه وایرال خود را طراحی و اجرا کردید، باید آن را برای مشتریان خود تبلیغ کنید. از رسانه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و سایر کانال های توزیع استفاده کنید تا مشتریانتان را در مورد برنامه وایرالتان و نحوه مشارکت در آن با خبر کنید.

پیگیری و اندازه گیری نتایج: برای تعیین موفقیت برنامه وایرال خود، باید نتایج را پیگیری و اندازه گیری کنید. از ابزارهای تحلیلی برای نظارت بر ترافیک ارجاع داده شده، نرخ تبدیل و سایر معیارها استفاده کنید. از این داده ها برای انجام تنظیمات در برنامه وایرال خود در صورت نیاز استفاده کنید.

به مشتریان خود به سرعت پاداش دهید: وقتی مشتریان، دوستان و خانواده خود را به کسب و کار شما معرفی می کنند، مهم است که به سرعت به آن ها پاداش دهید و آن ها در انتظار نگه ندارید. این نشان دهنده قدردانی شما از حمایت آن ها است و آن ها را تشویق می کند که به ارجاع دادن مشتریان جدید به کسب و کار شما ادامه دهند.

ارائه خدمات عالی و ارتباط با مشتریان

استفاده از سیستم های CRM، ERP و SCM

ارائه خدمات عالی به مشتریان، نه تنها برای حفظ مشتریان بسیار مهم است، بلکه یکی از با ثبات ترین روش های افزایش مشتری است. زمانی که مشتریان تجربه مثبتی از کسب و کار شما داشته باشند، احتمال بیشتری دارد که برگردند و کسب و کار شما را به دیگران توصیه کنند. از سوی دیگر، اگر مشتریان تجربه منفی داشته باشند، احتمالاً در مورد آن به دیگران می گویند که می تواند به کسب و کار شما آسیب برساند. برای ارائه خدمات عالی به مشتریان، باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • به کارمندان خود آموزش دهید که دوستانه، آگاه و تأثیر گذار باشند
 • به سوالات و شکایات مشتریان به سرعت پاسخ دهید
 • ارائه خدمات شخصی سازی شده که نیازهای تک تک مشتریان را برآورده می کند
 • برای اطمینان از رضایت مشتریان پس از خرید با آن ها تماس بگیرید
 • از یک سیستم CRM یا ERP خوب استفاده کنید. (برای اطلاعات بیشتر به مقاله erp چیست مراجعه کنید.)

از بازاریابی ایمیلی استفاده کنید

خدمات بازاریابی ایمیلی برای افزایش مشتری

بازاریابی ایمیلی یکی از مقرون به صرفه ترین روش های افزایش مشتری است. با ایجاد یک لیست ایمیل، می توانید پیام های هدفمندی را برای مشترکین خود ارسال کنید و محصولات و خدمات خود را تبلیغ کنید. همچنین از بازاریابی ایمیلی می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • ارائه تخفیف و تبلیغات منحصر به فرد
 • محتوای ارزشمندی را ارائه دهید که به مشتریان آموزش و اطلاع رسانی می کند
 • رویدادها یا فروش های آینده را به مشتریان یادآوری کنید
 • مشتریان را تشویق کنید تا نظرات و بازخورد خود را برایتان بنویسند

چرا ایمیل مارکتینگ؟

مقرون به صرفه بودن: در مقایسه با سایر استراتژی های بازاریابی، بازاریابی ایمیلی یکی از مقرون به صرفه ترین راه ها برای دستیابی به مخاطبان هدف است. شما می توانید با مقدار کمی هزینه، پیام های هدفمندی را برای مشترکین خود ارسال کنید.

هدفمند بودن: بازاریابی ایمیلی به شما امکان می دهد مخاطبان خود را تقسیم بندی کنید و پیام های هدفمندی را بر اساس علایق، رفتار و جمعیت آن ها بفرستید. این باعث می شود پیام های شما مرتبط تر و جذاب تر شوند که می تواند باعث نرخ کلیک بیشتر نیز شود.

قابل اندازه گیری بودن: با بازاریابی ایمیلی، می توانید موفقیت کمپین های خود را ردیابی و اندازه گیری کنید. می توانید ببینید چند نفر ایمیل های شما را باز کرده اند، روی لینک های شما کلیک کرده و خرید کرده اند. این داده ها می تواند به شما کمک کند استراتژی خود را در طول زمان بهبود بخشید.

قابلیت شخصی سازی: به کمک بازاریابی ایمیلی می توانید پیام های خود را بر اساس ترجیحات مشتریان شخصی سازی کنید. می توانید از نام، محل زندگی و سایر جزئیات آن ها برای ایجاد ارتباط شخصی تر با مخاطبان خود استفاده کنید.

قابلیت اتوماسیون سازی: بازاریابی ایمیلی را می توان به راحتی خودکار کرد که در زمان شما صرفه جویی می کند.

در نمایشگاه ها و رویدادهای تجاری شرکت کنید

شرکت در نمایشگاه ها یکی از روش های افزایش مشتری

شرکت در نمایشگاه ها و رویداد های تجاری یکی از بهترین روش های ارتباط با مشتریان بالقوه و در نتیجه افزایش مشتری بالفعل است. نمایشگاه ها و رویدادها بستری را برای کسب و کار ها فراهم می کنند تا محصولات و خدمات خود را به نمایش بگذارند، با سایر مشاغل ارتباط برقرار کنند و با مشتریان بالقوه ملاقات کنند. برای بهره برداری از نمایشگاه ها و رویدادها، باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • رویدادهایی را انتخاب کنید که مرتبط با کسب و کار شما هستند
 • یک دکور چشم نواز ایجاد کنید که جلب توجه کند
 • نمونه یا دمو از محصولات یا خدمات خود ارائه دهید
 • ارتباط خوب با سایر مشاغل و شرکت کنندگان

وب سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید

توجه به سئو و وب سایت برای افزایش جذب مشتری

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) فرآیند بهینه سازی وب سایت شما برای کسب رتبه بالاتر در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) است. با بهینه سازی وب سایت خود برای موتور های جستجو، می توانید ترافیک ارگانیک بیشتری را به وب سایت خود جذب کنید که باعث جذب مشتریان جدید می شود. بهبود سئوی وبسایت یکی از مهم ترین روش های افزایش مشتری است. برای بهینه سازی وب سایت خود برای موتورهای جستجو، باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • از کلمات کلیدی مرتبط در محتوا و تگ های متای خود استفاده کنید
 • محتوای باکیفیتی درست کنید که مخاطبان شما را درگیر کند و به آن ها کمک کند
 • بک لینک هایی با کیفیت بالا برای وب سایت خود دریافت کنید
 • مطمئن شوید که سرور و هاست میزبانی سایت شما، از پیکربندی و سرعت مناسبی برخوردار است.
 • مطمئن شوید که وب سایت شما با موبایل و سایر دستگاه ها سازگار است و سرعت بارگذاری بالایی دارد

به مشتریان خود نمونه رایگان یا اشانتیون دهید

ارائه اشانتیون و هدایا به مشتریان

دادن نمونه های رایگان یا اشانتیون به مشتریان یکی از بهترین روش های افزایش مشتری است. با دادن یک نمونه رایگان، به مشتریان این فرصت را می دهید که قبل از خرید، محصول یا خدمات شما را امتحان کنند. اگر آنچه را که می بینند دوست داشته باشند، به احتمال زیاد به مشتری واقعی شما تبدیل می شوند. برای استفاده بهتر از استراتژی نمونه های رایگان، باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • محصولات یا خدماتی را انتخاب کنید که ارائه نمونه رایگان از آن ها آسان باشد
 • زمان ارائه خدمات یا مقدار محصول محدودی را برای ایجاد حس فوریت ارائه دهید
 • از مشتریانی که محصول یا خدمات شما را امتحان می کنند، بازخورد جمع آوری کنید
 • مشتریانی که محصول یا خدمات شما را امتحان می کنند پیگیری کنید تا آن ها را تشویق به خرید کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا